31 Temmuz 2007

"Burası Washington" (mu) "Acaba"?


CnnTürk'te yayınlanan "Burası Washington" proğramının da artık blogu var. Fehmi Koru'nun Kanal24'te yayınlanan "Acaba" proğramından sonra, Yasemin Çongar da yeni nesil internet anlayışına ayak uydurmuş oldu. Aslında her ikisi de blog sayılmaz. Çünkü buralarda TV'de yayınlanan proğramlarının metinleri var. Yasemin Çongar'ın blogunda ise, proğramın hem görüntülerini seyredebilirsiniz hem de metinini okuyabilirsiniz.
Bence her iki blog da üniversitelerin sinema ve tv bölümünde okuyan öğrenciler için ideal bir kaynak.

Ücretsiz PHP siteler

Ülkemizde hosting fiyatları pahalı. Biraz PHP biliyorsunuz ya da hazır portal kurulumlarından anlıyorsunuz ama, hostinginiz yok. Bunun çaresi var. Bedava PHP veren siteler var. Buralara sitenizi kurabilirsiniz.Birincisi, ohost sitesi. 2500 MB alan veriyor. Sınırsız trafik. mySQL beş adete kadar. FTP desteği var. Aynı özelliklere sahip ikinci bedava hizmet veren sitemiz ise, funpic.
İkisinin de ortak özellikleri, sitenizi Almanya'da barındırıyorsunuz. Sitelerin hızları bizim paralı hostlarımızdan bile daha iyi.
Olumsuz yönleri ise, iki üç ay sonra sitenizin yarısını kaplayan reklamlar oluyor. Ama bu reklamları tek tıklamayla kaldırabiliyorsunuz. Form mail bu sitelerde çalışıyor. İstediğiniz hazır portalları buralara kurabilirsiniz. Ancak, sitenin kuralarına uymazsanız sorgusuz sualsiz siteniz siliniyor. Benden söylemesi.

Afyonkarahisarspor


Afyonkarahisarspor Kulübü 2. Lige çıktı. Çıktı çıkmasına da, sevinelim mi, üzülelim mi pek anlayamadık. Aslında böyle olacağı da belliydi. Kulüp şimdi sahipsiz kaldı. Türkiye'de hangi kulüp vardır 2. Lige çıktıktan sonra, onu herkes terk etsin!.. Ha, birde Türkiye'de tek gelir kaynağı olmayan kulüp Afyonkarahisarspor şu an.


video
Afyonkarahisarspor'a sahip çıkalım.

29 Temmuz 2007

Sandıklı

video
Sandıklı (video)

Hafta sonu Sandıklı'daydık. Şehir merkezinden kısa video görüntüleri yukarıda. Özellikle üniversite için Sandıklı'yı tercih edecek öğrenciler şehri merak ediyorsa, video görüntüleri seyredebilir.

27 Temmuz 2007

Xoops Portal

xoopshocasi.com'un ekran görüntüsü

Pekçok hazır cms sistem kullandım. İlk önce herkes gibi ben de PHPnuke ile işe başlamıştım. Bu, galiba 2 yıl kadar sürdü. Portalı toparlamayla uğraşırken içeriğiyle ilgilenemez olmuştum. Bir modül yüklüyorum, diğer modül çöküyordu. Önceleri zevkli gelen bu uğraş, sonraları içerik mı, tasarım mı, ne? gibi soruları kendi kendime sordurur oldu. Başka sistemlerde denedim. Ama, hostingden hostinge taşırken de sorunlar peşimi bırakmadı.
Nasıl olduysa birgün Xoops'u denedim. Ülkemizde pek tanınmasa da, en sağlam cms sistem bana o gibi göründü. Yıllardır kullanıyorum. Ne sürüm yükseltirken sorun çıkardı, ne de modül yüklemelerinde.
Xoops ne amaçla kullanılabilir?
Xoops'la, il, ilçe ve belde sitesi yapabilirsiniz.
Okul siteleri için de en uygun -bence- cms de Xoops'tur.
İçindeki forum modülünü tek başına, müstakil bir forum olarak kullanabilirsiniz.
Alışveriş sitesi yapabilirsiniz. Saymakla bitmez. Denemek, nasıl olduğunu öğrenmek için şu siteden bilgi alabilirsiniz.

26 Temmuz 2007

Mahmud Sultan Türbesi

video
Şuhut ve Mahmud Sultan Köyü (Video)

Dün bir akrabamın ısrarıyla Mahmut Sultan Köyü'deydik. Burada Mahmut Sultan Türbesi var. Siz nasıl kabul edersiniz bilmem ama, burası Türkiye'nin manevi şifa ocaklarından bir tanesi. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden insanlar buraya tıbbi olarak iyileşemedikleri hastalıkları için buradan şifa aramaya geliyorlar. Biz oradayken çocuğu gece uyumayan bir anne salıncakta orada çocuğunu uyutmaya çalışıyordu. Bir başka yerde ise, 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuyla beraber bir anne küçük kuyuya inmiş dualar eşliğinde şifa arıyordu. Biz istesek de istemesek de buralara insanlar geliyor. Artık bir nevi buralar şifa turizmi haline gelmiş. Mahmut Sutan Türbesi'de öyle. Size yardım makbuzu kesiliyor. İsterseniz orada bulunan odaların birinde geceleyebiliyorsunuz. İsterseniz adağınız varsa kurban dahi kesilebiliyor.
İşin enteresan tarafı şifa aranan yerle türbenin arasında mesafesi neredeyse 500-600 metre. Yani mezar başka yerde, şifa için kuyu gibi yere inilerek şifa aranan yer bir başka yerde.
İnsanlar arasındaki sosyal denge kaybolursa, sosyal güvenlik yaygınlaştırılamazsa, sağlık alanında insanlara kolaylık sağlanmazsa, insanlar böyle yerlerde şifa aramaya devam eder.
Bizim dinimiz türbe ve yatırlardan medet ummayı reddeder. En iyi yöntem doktor nezaretindeki tedavidir.

24 Temmuz 2007

Hadi gel köyümüze geri dönelim


Bir zamanlar Ferdi Tayfur'un bizim başlıktaki gibi bir şarkısı vardı. Bununla ilgili koca koca sosyologlar fırsat bu fırsat, deyip zamanında köyden kente göç olgusu hakkında kimsenin anlamadığı şeyleri eveleyip gevelemişlerdi. Şimdi tutup bizde uzun uzadıya, kentleşme, göç v.b şeylerden yazsak kimse okumaz. En iyisi bunu bir fotoğrafla ifade etmek.
Eskişehir'i ziyaret eden bir blogger arkadaşım çekmiş resmi. Onun izniyle sitemize koyduk. Kim düşündüyse helal olsun dedirtecek cinsten bir heykeli Eskişehir'deki en işlek caddede bir banka oturtmuşlar. Köyden şehire göç olgusunu ne güzel anlatmış heykeltraş. Sanat bu olsa gerek!

18 Temmuz 2007

"Kara Tren"

video
Trenden yol görüntüleri (video)

Geçen hafta bir akrabamızın çocuğunun sünnet düğünü için trenle Nazilli'ye gitmiştik. Trenin penceresinden; Sandıklı, Ekinova, Karakuyu, Dinar ve Nazilli'ye yaklaşırken çektiğimiz video görüntüleri yukarıda.

14 Temmuz 2007

Ambaryolu, ticaretin yolu

video
Ambaryolu Caddesi'nden kısa bir video görüntü

Ambaryolu Caddesi ilimizin en işlek caddelerinden birisi. Ticaretin kalbi burada atıyor. Ancak caddenin fazla geniş olmaması en çok yayaları etkiliyor. Trafik sorunu da cabası. Caddenin kısa bir görüntüsü yukarıda.

13 Temmuz 2007

"Tek,Tek Başına!.."

video
Mhp Mitingi (Video)

MHP yaptığı mitinglerdeki disiplin ile tanınır. Afyon'daki mitingde böyleydi. Her şey kusursuz ve yerli yerindeydi.
Afyon'da yapılan en büyük mitingi -bana göre- MHP yaptı. Kısa videomuz yukarıda. Çektiğim bir fotoğrafta aşağıda. Ülkemiz için hayırlı olsun.

Mitingde bir seyyar şerbetçi

Fotoğrafı büyük görmek için üzerine tıklayın.

12 Temmuz 2007

Dünden kalan...

video
Anıtpark, Mecidiye Mahallesi ve Özdilek

Dün sadece AVM'yle yetinmedi oğlum. "Özdilek!", diye de tutturdu. Oraya da gittik. Bakın yol boyunca gördüğümüz Afyon yukarıdaki videoda kayıtlı. İyi seyirler.

11 Temmuz 2007

Kısa şehir turu

video
Kısa şehir turu (video)

Büyük marketler bana göre değil. Mahalle aralarında kalmış küçük dükkanlar daha çok hoşuma gider. Ancak buna rağmen bugün oğlumun ısrarıyla AVM'deydik. Orada, küçük bir oyun parkı var. 2 YTL karşılığında oğlum orada doyasıya eğlendi. (Video görüntüleri arasında bunlar var.) AVM'deki oyun parkı, dördüncü katta. Asansörle çıkarken bir şey dikkatimi çekti, asansör içerisinde bile görüntülü reklam panosu var. İnsanlar burada bile rahat bırakılmamış yani.
Yukarıdaki video görüntülerinde herhangi bir oynama yapmadım. Doğal sesleriyle beraber kısa bir şehir turu. Trafik yoğunluğu ve ses kirliliği bundan böyle en önemli sorunumuz.

09 Temmuz 2007

Seyahat, seyyah...

Köy Fırını. Ekmek ve haşhaşlı kesme. Ekinhisar/Sandıklı

Blogları gezerken yemek sitelerindeki ekmek çeşitleri beni bir hayli şaşırtmıştı. Kırk çeşit ekmeğin olması... Galiba Türk yemek kültürü bloglarda yaşatılıyor.
Günlük gazetelerde bile Türk kültürüne ait bir şey bulmak pek mümkün olmuyor.

Batılılar günlük hayata ait ne varsa görüntüye çekmiş. Öyle ki dün akşam seyrettiğim bir Fransız kanalında (Arte) 70-80 yaşındaki bir bayanın yıllar önce çektiği fotoğrafların uzun uzun değerlendirilmesi yapılmıştı. Örneğin 40 yıl önce çekilen bir fotoğraf karesi gösterildi, arkasından o mekana gidilerek değişiklikler konuşuldu. Fransız televizyon kanallarını izlerken, günlük hayatın ne derece önemli olduğu, yaşantı ve kültürün, geleneksel günlük hayatta gizli olduğunun ipuçlarını veriyordu seyredenlerine.
Daha önce izlediğim bir belgeselde ise, 70'li yıllarda Hippi olarak adlandırılan insanların eski, küçük bir Wosvogen ile gittikleri Afganistan seyahatine ait video ve fotoğraflar gösterildi. Daha merak uyandırıcı olan ise, 70'li yıllarda Afganistan'a giden bu Hippi grubundan, hayatta olanları tekrar aynı yerlere götürülmeleri idi. O yıllarda kaldıkları otelin eski ve yeni video görüntüleri, konakladıkları yerler ve şimdiki hali seyredenleri ve o insanları bir hayli duygulandırmıştı. 70'li yıllarda oraya gidip çeşitli sebeplerle ölenlerin mezarları ziyaret edilmişti.

Batılılar seyahat edenleri hep saygıyla anmış. Onların getirdikleri bilgi ve belgeler, (seyahat notları, fotoğraflar, video görüntüleri...) daha sonra o ülkelerin dış politikasını bile belirleyici unsurlardan biri haline gelmiş.
Bir Fransız televizyonundaki bu belgeselleri izlerken, (özellikle Hippiler'in Afganistan macerası) aklıma geldi. 80'li yılların başında Afganistan'ın Ruslar tarafından işgal edilmesi, Türk insanını derinden üzmüştü. Ama biz sadece üzülmüştük. O yıllara ait, özellikle mücahitlik taslayan, Afganistan için şiirler yazmaktan başka bir şey yapmayan insanlarımız vardı. Kimse eline fotoğraf makinasını alıp oraya gitmedi. Uzaktan şiir yazmak daha hoştu herhalde. O yıllara ait Türk insanının çektiği ne bir fotoğraf, nede video görüntüsü var elimizde. Seyahat etmiyoruz. Son 2-3 yüzyıldır seyahat eden, seyyahı bulunan milletler hep kazanan milletler olmuş. Bizse hep kendi iç çekişmelerimiz sebebiyle dışarıya hiç bakmamışız. Bizim dışımızda da bir dünya var. Hatta bu dünyadaki insanlar bizi artık özlemle bekliyorlar. Türkler gelecek, barış, huzur ve güven getirecek diye.

07 Temmuz 2007

"Sandıklı", deyince kıyamet koptu...

video
Mitingten kısa bir video görüntü

Bugün ne yapayım diye düşünürken, baktım gene çarşı pazar kalabalık. Panayır mı var, diye yaklaştık, baktık... Sayın Başbakanımız Afyon'a gelecekmiş. Dağıtılan bedava sudan bizde aldık. Hatta, hayatımdaki ilk bedava su olduğu için bu sıcakta baldan tatlı geldi doğrusu. Hava sıcak, ortalık kalabalık... 2-3 kare fotoğraf çektim.

Mitinge gelen vatandaşlar

Sayın Başbakanımız geldi. Eşiyle beraber miting alanındaki halka gül attılar. Konuşmasının bana göre en ilgi çekici bölümü, Afyon'un ilçelerini saymasıydı başlangıçta. Dazkırı, Dinar, Evciler... "Eyvah Sandıklı'yı Başbakan söylemeyi unuttu ama bunu Sandıklılı unutmaz" derken, "Sandıklı" demesiyle kıyamet koptu sanki. Alkışlar, çığlıklar... Sandıklı ilçe tarihinde en uzun süre ilçede kalma rekoru kıran, Sandıklı'nın meşhur Ulu Camisi'nde Cuma Namazı'nı kılan, namaz sonrası Belediye Meydanı'na kadar sade bir vatandaş gibi halkla beraber yürüyen Başbakanı burada da yalnız bıramamıştı Sandıklılı. İlçelerden en yüksek katılım sanırım Sandıklı'dan olmuştur.
Siyaset bana göre değil. Yanlış anlaşılmak var. Siyaset, siyaset yapanların işi olmalı. Ben çok kısa ve kenardan seyrettiğim bu mitingi sıcaktan bunalan bir blog yazarı olarak kısaca size aktardım, yazdım.

Orda bir köy var uzakta...

Ekinhisar Köyü

Geçen hafta eşimin köyündeydik. Sandıklı'ya en yakın köylerden birisi burası... Hem akrabaları ziyaret ettik, hem de köyü fotoğrafladık. Bazı yerlerin video görüntülerini de çektik. Çocuklarda doyasıya köy havası teneffüs ettiler...

Geziyi ben organize ettim. Ama en son benim fotoğrafım çekildi.

video
Ekinhisar Köyü Videosu

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):