31 Temmuz 2008

Dizüstü bilgisayarlar daha da ucuzlayacak!

Masaüstü bilgisayardan kurtulma "hikâyesi"

Evdeki masaüstü bilgisayardan kurtulmak gerektiğine inandığımdan mıdır yoksa dizüstü bilgisayarların sihrine kapıldığımdan mı tam bilmiyorum, bir dizüstü bilgisayar almaya karar vermiştim. Geçen hafta gittiğim İstanbul'da Doğubank, Teknosa ve Kadıköy'deki mağazaları dolaşmıştım. Hattâ İstanbul'a gitmeden önce alacağım bilgisayar kafamda şekillenmeye bile başlamıştı. Eee PC 900 modelini alacaktım Asus'un.

İnterneteki yorumlar, kullanıcı deneyimleri beni küçük, hafif ve pil ömrü uzun olan Asus'un Eee PC 900'ünde kalmam gerektiğini söylüyordu. Bir süre sonra internete artık sokakta, kapımızın eşiğinde bile girebileceğiz. O yüzden, yanımızda taşımaya elverişli modellere bakmak gerektiğini biliyordum.

Satıcılar, sizin beğendiğinizi değil, satamadıkları modeller üzerinde sizi ikna etmeye çabalıyorlar. Bu modli ne yapacamsın, bir üst modeli verelim, yahut o satılmıyor elimizde kalmış ama bu daha iyi gibi...

Neticede bir dizüstü bilgisayar almak için bir süre daha beklemek gerektiğini anladım. Usus'un, yeni piyasaya süreceği, Eee PC'lerin 1000 ve 1000 H modellerinin pil ömrünün 7-7,5 saat kadar olacağı söyleniyor. Elbetteki, bu ve diğer donanımların uzun süreli kullanımlar için ideal olacağı. Bilgisayar firmaları arasındaki rekabet de elbette tüketiciye mutlaka yansıyacaktır. Eee PC'nin çıkmasıyla, diğer firmalarda benzeri üretimlerle piyasaya girdiler.

Afyon'da durum nasıl?

Afyon'daki durum ise fena değil. Bilgisayar neredeyse ucuza alınabilir diye düşünülen İstanbul'la aynı. İstanbul'dan döndükten sonra uğradığım Gold Bilgisayar'da Eee PC'nin 900 modelini görünce şaşırdım doğrusu. Bu model İstanbul'daki çoğu mağazada bile bulunmuyor. Asus'un yeni modelinin piyasaya çıkmasını beklediğimden bunu almadım.

Evet, dizüstü bilgisayar almak için henüz erken. Firmalar fiyatları biraz daha aşağı çekecekler muhakkak, çünkü okullar açılacak, yeni kampanyalar başlayacak. En azından öyle ümit edelim.

1 yorum yazıldı/yaz:

Burraakk dedi ki...

Ben de kızıma almayı düşünüyordum bir dizüstü bilgisayar.. karar veremedim marka ve modeline...
bir Packard bell var evde.. çok zarif ... ama teknik desteği az türkiyede.. ama alırsam asus gibi bir şey almak aklımdan geçiyor..
sevgiler

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):