09 Temmuz 2008

Şu Linux'un yaptığına bakın...

Eski bir Linux kullanıcısı sayılırım artık, ikinci sene dolmak üzere. Bütün Linux kullanıcılarında olduğu gibi, Linux'a geliştiricilerine ben de hayranım. Hiçbir kazanç ummadan gönülden bağlılar bu işe. Son iki yılda neler yaşadım anlatayım istiyorum. Ama, ilk olarak bir hafta öncesine dönelim.

Linux kullananlar bilir. Bir Linux kullanıcısının bilgisayarında birden fazla Linux kuruludur, kurulmalıdır. Âdetâ bir kanun gibidir. Dahası ayıptır, onca denenecek Linux markası varken, siz tutun bir tane Linux'la yetinin, olacak şey değildir. İşte ben de buna aldandım. Hâlbuki bilgisayarımda iki tane Linux kurulu idi.

Yoldan geçerken gazete bayiindeki dergilere takıldı gözüm, tabii ne gördüğümü tahmin etmişsinizdir. Bilgisayar dergisinin birinde Linux yazıyordu. Geri dönüp dergiyi inceledim. İki ayrı Linux veriyor. Biri Pardus, diğeri PcLinuxOs. Bunları görür de durur mu insan! Dergiyi aldık hemen. Dergi okunduktan sonra bir gün masamın üzerinde öyle durdu. Linux'ları kurmak için içim gidiyor. Dayanamadım ertesi gün... Üç-dört gündür uğraşıyorum, bilgisayardaki Linux'lar uçtuğu gibi, yeni Linux'lardan da bir performans elde edemedim. Bilgisayar elimde kalacaktı az daha. İlk Linux deneyimini sanırım Knoppix ya da Gelecek Linux'la denemiştim. Tam bir fiyaskoydu. Bu, ayrı bir hikâye... Bunlar geldi aklıma.

Sonunda Pardus'u kurdum. Şimdi onda bunları yazıyorum. Pardus 2008, eskisi daha mı iyiydi diye düşünüyorum. İçinde Twitux'u aradım, yok. Başka programlar onlar da yok. Bir yıl sürekli Ubuntu kullandığımdan olsa gerek Ubuntu'ya alışmışım. Meğer ne rahatmış Ubuntu! Bütün kodekler filân yüklenmiş, fırtına gibiydi. Pardus, evet Pardus'u seviyorum. Pardus Tübitak'ın üzerinde çalıştığı bir marka. Ama çok geç kaldık bu tür çalışmalarda. Neyse...

Şimdi KTorrent marifetiyle Kubuntu'nun son sürümünü indiriyorum. Lâf aramızda, Windows kullanırken bu torrent lafını bile duymamıştım.

Linux kullanmak bir ayrıcalık mı? Bence, evet! Linux kullanmak için kurulum ekranındaki heyecana tâlip olmanız gerekiyor. Kurulum sırasında kimbilir kimlerin bunlara zaman harcadığını düşünüyor, onların da kimbilir bizler gibi kimlerin Linux kurduğunu gördükçe, duydukça nasıl sevindiklerini düşünüyorsunuz. Youtube kapanmadan önce seyretmiştim sanırım, bir Uzakdoğu ülkesindeki bir grup Linux sever, sırayla bilgisayar başında harıl harıl çalışıyorlardı, yorulan diğer arkadaşına bilgisayarı devrediyor, sonra yerde hasırın üzerine kıvrılıp yatıyordu. Hakikaten bu beni etkilemişti.

Linux hiç beni yarı yolda bırakmadı. İnternet bağlantım kesilmedi ve bana hep güven ve rahatlık hissettirdi.

Bütün dünyadaki Linux'a gönül verenlere buradan selâm olsun. İlk bilgisayar sertifikasını geçen hafta alan benim gibi bilgisayar cahilleri bile Linux kurup, kullanabiliyorsa, siz ne duruyorsunuz, Linux'u denesenize!

Denemek isterseniz bazı Linux sitesi adresleri:

http://distrowatch.com (En çok hangi Linux indiriliyor, bu siteden bakabilirsiniz.)
www.linuxnet.com.tr (Yardım forumu)
www.pardus.org.tr (Milli işletim sistemimizin internet adresi).
www.enixma.org (İnternet üzerinde bulabileceğiniz en iyi kaynak, Linux'a dâir...)

0 yorum yazıldı/yaz:

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):