16 Ağustos 2008

Muhafazakâr Afyon

Kurtuluş Caddesi'nde kaldırımda bir Velî mezarı

Dün caddenin karşısına geçmeye çalışırken önümden geçen motosiklet dikkatimi çekmişti. Başörtülü bir bayan arkasına bindiği motosiklette sevgilisi yahut eşinin başını zorla çevirerek öpmeye çalışıyordu. Plakasına baktım 07!

Dün Gedik Ahmet Paşa Camisi'nin avlusundan geçeyim dedim, iki sakallı genç ellerinde bir dergi bana da uzattılar, bedavadır dedim aldım, "6 YTL, hizmet için yapıyoruz abi" dediler, geri verdim. Ülkemizde İncil bedava dağıtılıyor. Ne hizmeti bu 6 YTL'ye? Anlamak güç.

Geçen hafta İstanbul'daydım. Taksim'de turluyoruz. Bir genç kız yolumuzu kesti küçük boy bir dergi uzattı. "Engelliler için çalışıyoruz abi, 3 YTL". Geri verdim, yoluma devam ettim.

Dilenciler Afyon'a...

Sizin de buna benzer şeyler başınıza mutlaka gelmiştir. Özellikle Afyon'un dışarıdan muhafazakâr bilinmesi ne kadar hizmet ehli(!) insan varsa ilimize doluşmasına sebep olmuş. Dilenciler de cabası. Geçenlerde de dilencilerin toplanma ve dağılma makânlarını keşfettim. Burası da Gedik Ahmet Paşa'nın arkasındaki meşhur çeşmenin arkası. Arabalarıyla gelen dilenciler burada toplanıyor. Bir süre sonra oradaki çeşmeden rahatlıkla su doldurmak ve içmek mümkün olmayacak gibi.

Tamam muhafazakârız ama bunu siyasete ve ticarete âlet etmeyin!

Muhafazakar Afyon'da işler bu şekilde yürüyor galiba. Geçenlerde alış veriş yaptığım bir yerde işyeri sahibi Kur'an-ı Kerîm okuyordu. Aldığım ürünün kenarı bükük/çizik idi. Teslim almadım. Söylemeye gittiğimde de adam gene Kur'an okuyordu. Kalktı, geldi. Birde adamdan fırça yedik.

Belki hergün yanından geçiyorsunuz farkında değilsiniz, Kurtuluş Caddesi'nde bir Velî mezarı.

Bir bankanın müdürünün odasında hat sanatına ait güzel örnekler asılı olduğunu gördüğümde şaşırmıştım. Bir doktorun muayenehanesinde bekleme odasındaki gazetelerin özenle dindar bilinen gazetelerden oluştuğunu görürseniz, doktorun dindar bir insan olduğu aklınıza sakın gelmesin. Bu gazeteler siz okuyasınız diye oraya konmuştur. Vitrin meselesi yani.

Galiba muhafazakârlıkla da bir sorunumuz var. Ya da birileri bizi öyle görüyor ona göre davranıyor.

Berat Kandiliniz mübarek olsun!

0 yorum yazıldı/yaz:

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):