28 Ağustos 2008

"Su"dan konular

Dışardan bakarsanız kaplıca diyarı olduğu için nereyi kazsanız su çıkar zanneder insan Afyonkarahisar'da. Bugün çocuklar "Su kesilecekmiş galiba" deyince pek inanasım gelmedi.

Çocukluğumuzda büyüklerimiz çeşmeye yönelince "Yavaş aç üstün ıslanmasın" dediklerini hatırlıyorum. Bu suyun kuvvetli aktığı anlamına geliyordu. Bugünse biz çocuklarımıza, "Su boşa akmasın çeşmeyi kapatın" diyoruz.

Nüfus çoğalmış, her tarafa evler yapılmış ve neredeyse her evin önünde bir arabanın bulunduğu bir şehir hâline gelmiş. Yeşillikten yoksun, şehirleşmenin olmadığı bir büyük köy olmuş. Gerçekleri saklamanın bir anlamı yok. Hepimizin bununla yüzleşmesi gerekiyor.

Geçen hafta İstanbul'a giderken otobüsle Kütahya'dan geçiyorduk. Sakin, kendi hâlinde, pırıl pırıl bir şehir. Kıskandım doğrusu.

Sadece şehri "şehir" yapmak yetmiyor. İnsanları da şehirlileştirmek gerekiyor. Üniversite'nin olması, kafelerin ağzına kadar dolması, büyük markaların "Afyon'un dışında şube açmaları" bu işe yetmiyor. Neon ışıklı, beş yıldızlı otellerin olması da bu işe yeterli değil. Yemek yerken gözünüzün içine bakan, kapıda, "Buyur bilader" diyen elemanlarla bu iş nereye kadar sürer düşünmek gerek.

Bugün Fuar'ı gezerken daha iyi anladım ki biz, büyük bir köyde yaşıyoruz aslında. Fuar boyunca sonuna kadar açılmış müzik, standların arkasında öylesine elektrik kabloları yerlerde.. Yürürken yanınızdakinin konuşmasını bile duyamıyorsunuz müzik yayınlarından..

video

Susuz Afyon. Sadece susuz değil galiba "âkil adamlar" yönünden de fakiriz. Bize akıl verecek, geleceği görebilen insanlarımız da yok... İşsizlik çığ gibi büyüyor. Sokaklara bakarsanız aylak aylak dolaşan, motosikletiyle ne yaptığını bilmeden caddeleri turlayan gençlerle dolu... Yarın bunların çeteleşmeleri ihtimal dahilinde.

Birileri bize yardım etse iyi olur. Yarın yağmur yağar, yeraltı kaynakları gene suyla dolar, çeşmemiz akar. Ama gençlerimizi kaybedersek... O zaman vay halimize!

0 yorum yazıldı/yaz:

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):