27 Haziran 2008

Bursa gezisi

video
Osman Gazi (Video-1)

Bursa'ya yolunuz düşerse tâlih sizi nereye sürüklerse ilk önce orayı gezin. Bazen planlı ve proğramlı geziler yavan geçiyor. Hattâ becerebilirseniz Tanpınar'ın Beş Şehir'indeki Bursa'sı size kılavuzluk edebilir.

Geçen ay Bursa'ya bir seyahatimiz olmuştu. Çok kalmadık, bir gün dolu dolu gezmiştik Bursa'yı. Epeyce fotoğraf birikmişti elimde. Herşey ha deyince olmuyor. Çalışma hayatı bazen yazacaklarınızı ertelemenize sebep olabiliyor. Bu yüzden Bursa seyahatimizi yazmak fırsat olmamıştı.

Bursa, sessiz, sakin ve derinden gelişen bir şehir. Turizmin önemini onlar da anlamış olmali ki başta Uludağ olmak üzere tarihin çeşitli dönemlerinden kalmış eserlere sahip çıkmaya başlamışlar. Bursa büsbütün tarih kokan bir şehir. Camiler, türbeler, bu şehrin manevî havasını da oluşturmuş.

Bursa'ya yolunuz düşerse tarihin size hatırlattığı o büyüklük şuurunu da mutlaka hissedeceksiniz. Bursa, Tanpınar'ın İstanbul için söylediği Türk İstanbul sözünü, Türk Bursa olarak siz de kalbinizde hissedeceksiniz.

video
Osman Gazi (Video-2)

23 Haziran 2008

Sözün Bittiği Yer

Bir babanın çaresizliği

Çok geç kaldım, biliyorum. Sinemada seyredemedim. Bekledim bir televizyon kanalı yayınlar diye. Sonunda oldu, TRT2 yayınladı geçenlerde. Yine hemen yazmak nasip olmadı.

İsmail Güneş önemli bir yönetmen demiyorum, çok önemli bir yönetmen diyorum. Kıymeti bilinmemiş bir yönetmen yani. Aynı filmi İsmail Güneş yönetmen olarak adını yazmamış olsa, oraya uyduruk bir isim yazılsa, bu yönetmenin ilk filmi, filanca kolejde okudu, muhaliflikten ceza aldı, şimdi Fransa'da yaşıyor filan denseydi, yer yerinden oynar, gazeteler, televizyonlar günlerce ondan bahsederlerdi. Böyle olmadı İsmail Güneş'in filmi, kimseden çıt çıkmadı. Sinemalarda bile afişleri hep gerilere asıldı. Afyon'da şehir merkezinde afişini göremedik, sinemanın girişinde vardı sadece.

Bütün bunları neyle açıklamalı bilmiyorum.

İsmail Güneş'e ödül verirler mi? Cevabım hazır: Hayır. İsmail Güneş anlamsız, kuru, sığ, bunalım filmleri çekseydi, kamerayı sağa sola oynatıp uyduruk mekânlarda flu çekimler yapsaydı bu olurdu elbette. Ödülü kapardı.

Bana göre son yılların en önemli filmiydi Sözün Bittiğe Yer. O, ödülünü festivallerden değil, bizden aldı, en iyi ödül sanırım bizim seyrederken ağlamamız, film bitince ayakta alkışlamamızdır.

Aşağıda filmin fragmanı da mevcut. Fragmanda bizi çok etkileyen çocuğun hastahanede muayene sahnesi de var.

Okuma Notları:
İsmail Güneş21 Haziran 2008

Azmin zaferiMillî Takımımız kolay yenilemeyeceğini gösterdi. Azmin zaferiydi bu. Bütün Türkiye'de olduğu gibi Afyonkarahisar'da da hepimiz nefeslerimizi tutarak maçı seyrettik.

Takımımızın soğukkanlılığı dikkatimi çekti. Son dakikalara kadar moralleri yerindeydi. Ve bütün takımın oyuncuları uyum içinde top koşturdular.Maçta birşey çok dikkatimi çekti. Hırvat takımındaki bir oyuncunun ilk golü attıktan sonraki dakikalarda halk tâbiriyle artistik şekilde topla oynaması seyircilerden alkış almıştı.Nasıl olduysa az sonra bizim oyuncularımızdan birinin de benzeri şekilde defalarca top sektirerek benzeri şekilde davranması, futbolun aynı zamanda psikolojik bir savaş olduğunu anlamamızı veya öyle de bakılabileceğini gösterdi bizlere..


Fatih'in arslanları

video
...Ve gool!... (video)


video
Penaltılar öncesi.... (video)


videovideo
...Ve gol!..

Goool!...

Goool
Sanki oradaydık bizde:)

video
Alman spor adamlarının birinci devre değerlendirmesi (video)


video
Gol sonrası Hırvatların şaşkınlığı, bizimkilerin sevinci... (video)

Viyana böyle goller görmemişti

P1020834
Hepinize minnettarız...

P1020826
Sanki hepimiz oradaydık...

Rüştü
Rüştü bir numarasın! Teşekkürler!

Rüştü

Artık bizi kimse durduramaz!

2008 Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçında A Milli Takımımız, normal süresi golsüz eşitlikle, uzatma devreleri 1-1'lik eşitlikle biten maçta penaltı atışları sonucunda Hırvatistan'ı 4-2 yendi ve yarı finalde Almanya'nın rakibi oldu.


Rüştü
Teşekkürler Rüştü


Sevinç
Hiç böyle sevinmemiştik...

Gurur
Sessiz ve derinden...

19 Haziran 2008

Duvar yazıları


Tarihî eserleri korumakta üstümüze yok. Herşeyi devletten bekleme huyumuz yok mu?.. Yukarıdaki tarihî çeşme Çavuşbaş Mahalesi'nde. Bugüne kadar ayakta kalabilmiş kaç yağmur, fırtına, sel ve muhtemelen deprem atlatmış bugüne kadar gelmiş. Şimdi bir iki haylaz çocuğun içini döktüğü bir yer âdetâ.

16 Haziran 2008

Palyaço


Palyaço

İlimize geçtiğimiz aylarda gelen sirkten palyaçonun gösterilerinin yer aldığı bölüm...

15 Haziran 2008

Mezun olduk

Evet, mezun olduk, bize emek veren herkese teşekkürler...Ekrem Yavuz İlköğretim Okulu Anasınıfı'nın bir yıllık eğitim öğretim sürecinin fotoğraflar hâlinde gösterildiği bir çalışma... Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler...

14 Haziran 2008

Karne hediyesi

video

Çocuklar dün karnelerini alarak yaz tatilinin keyfini çıkarmaya başladılar bile. Artık sokaklar cıvıl cıvıl çocuk sesleriyle dolacak. Çocuklarının karnesinin hepsi pekiyi olan babalar ise yandılar benim gibi. Benim almam gerekenler bisiklet, mp3 çalar ve uzaktan kumandalı bir araba.

Benim bunları alabilmem için sponsor(!) bulmam lâzım. Gerçi buldum buldum bile şimdiden. Biri benim babam, diğeri eşimin babası..

Ben ve çocuklarım bir hayli şanslı. Şimdiden hayırlı olsun!


video

13 Haziran 2008

Yıl Sonu Etkinlikleri

Okulların yıl sonu etkinliklerine bayılıyorum. Birbirinden güzel çalışmalara imza atıyorlar.

Bana yakın olduğu için, (oğlum da orada) Ekrem Yavuz İlköğretim Okulu Anasınıfı'nın yıl sonu etkinliklerinden kısa bir görüntüyü eşim fotoğraf makinasıyla kaydetmiş. Onu blogumuza ekliyorum. Anasınıfının mezuniyet töreniyle ilgili görüntüleri de muhtemelen yarın blogumuzda olur.

Etkinlikleri hazırlayan, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

video

Karne Sevinci

video
Bugün öğrenciler karnelerini alıp yaz tatiline başlayacaklar. Hüzünlü ve sevinçli anlar yaşanacak ve bunlar çocukların zihinlerinde okul hâtıraları olarak kalacak.

Çocukların bu sevincine biz de ortak olalım istedik. Daha önce ilimize gelen bir sirk grubunun gösterilerinden kısa görüntülerin üçünü bugün blogumuza ekledik. Sirke ait bu kısa görüntüleri blogumuzun bir ziyaretçisi bize göndermiş. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Diğer görüntüleri yarın eklemeye devam edeceğiz.

video


video

07 Haziran 2008

Penceredeki kedi
Geçenlerde öylesine dolaşırken rastladık yukardaki kediye. O kadar tatlı birşeydi ki fotoğrafını çekmeden geç(e)medik.

06 Haziran 2008

Viyolonselin büyülü sesi

Cellisima: Derya Davulcu, Gülyar Balcı, İndra Mas ve Arzu Gök

Bugün hava biraz serindi. O yüzden sadece Cellisima grubunu dinleyebildim.

Hangi gün daha kalabalıktı tam emin değilim ama bugün daha kalabalık gibi geldi bana. Seyirci de artık festivale tam alışmış olmalı ki bugünki Cellisima grubunu bir hayli alkışladı. Hattâ üç defa tekrar sahne almak zorunda kaldılar.

Jazz'dan, film müziklerine kadar geniş repertuvarlayla viyolonselin büyülü sesiyle seyirciler müziğe doydu. Galiba en son Hababam Sınıfı film müziğiyle konser sona ermişti.

Neşet Ruacan'ın gitarını dinleme imkânım maalesef olmadı. Bunu kendim içinde bir kayıp olarak görüyorum. Umarım gelecek yıl dinleme şansım olur.

04 Haziran 2008

Şenlik havasında...

Leona Prokopcova

Çavuşbaş'tan Millet Hamamı bahçesinde yapılan festivale giderken hanımeli kokusunu da hissederek yürüdüm. Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinin girişindeki hanımelilerin kokusu etrafa yayılıyordu.

Bugün, Leona Prokopcova Dörtlüsü'nün konseri vardı. Çek Cumhuriyeti'nden bir solist ve Türk müzisyenlerden oluşan bir dörtlü.

Hemen arkasından Ridina Ahmedova'dan solo konser dinledik. Ridina Ahmedova herhangi bir müzik enstrümanı olmadan sadece sesiyle solo konseri ilk önce biraz yadırgansa da ilgi çekti.

Festivale katılan diğer sanatçılar da konseri seyretmeye gelmişlerdi sanırım. Ben, bunlardan sadece birini görebildim. O da tiyatro sanatçısı Ali Düşenkalkar.

Festival izlenimlerimi yarın da yazmaya devam edeceğim.

Ridina Ahmedova

03 Haziran 2008

Afyonkarahisar 8. Caz Festivali


Bu yıl 8. düzenlenen Afyonkarahisar Caz Festivali'nin bugünkü bölümünde biz de oradaydık. Trio Pa'lante latin jazının keyfini çıkarmak için Millet Hamamı bahçesindeydik. Festivalin büyük bir bölümü Millet Hamamı bahçesinde yapılıyor.

Bu yıl 8. düzenlendiği için ben kalabalık olur endişesiyle biraz erken yola çıkmıştım. 21.30'da başlayacağını okumuştum gazetelerden. Ama daha erken başladı. Çok kalabalık değildi. Çoğunlukla üniversite öğrencileri cazın keyfini çıkardı. Kimi hakikaten bundan faydalanmak güzel bir akşam geçirmek için buradaydı, kimisi müziği duymuş sadece bakmaya gelmişti.

Her ne şekilde olursa olsun festivaller o şehrin havasını değişitiriyor. Bugün şehrin içinde ağzında purosu keyifle dumanını havaya üfleyerek dolaşan birini gördüm. Muhtemelen festivale katılan bir sanatçı idi. Herkes neş'e içerisinde festivalin keyfini çıkarmalı, bugün söylenen şarkıları hiç birimiz anlamadık. Ama müzik evrenseldir derler, müziğin her dilde anlaşılan kelimeleri vardır. Bunlar; aşk, sevgi, kardeşlik ve barış'tır. Bu kadarını anlasak bile bize yeter.

video
Kısa video görüntüsü

Google
 

İletişim

İsminiz :
Mail :
Konu :
Mesajınız :
Image (case-sensitive):